Lai braucot ar savu automobili justos droši, nepieciešams iegādāties apdrošināšanu, kas nelaimes gadījumā, segtu visus tēriņus un automašīnas īpašniekam nerastos liekas problēmas jau esošo vietā. OCTA, jeb Obligātā Civiltiesiskā Transportlīdzekļa Apdrošināšana, ir obligāta prasība jebkuram transportlīdzeklim un šo apdrošināšanas polisi var iegādāties ne vien pie lielākajiem apdrošinātājiem valstī, bet arī internetā, kas bieži vien ir ievērojami lētāk nekā klātienē. Ja šī polise nav, tad, diemžēl, ir jārēķinās ar soda naudu – 60 Ls apmērā. 

Vēsture

Kopš 1997. gada Latvijā 1. septembra Latvija Republikā darbojas Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likums, kas paredz katram autoīpašniekam noslēgt OCTA polisi, lai varētu pilnvērtīgi piedalīties ceļu satiksmē. Jau no pašiem pirmsākumiem, polises cenu ietekmē ne vien termiņš uz kādu izvēlaties to iegādāties bet arī vairāki citi aspekti, piemēram, transportlīdzekļa tips, masa, reģistrācijas vieta, īpašnieka juridiskais statuss (fiziska vai juridiska persona), izmantošanas veids, kā arī transportlīdzekļa  īpašnieka apdrošināšanas vēsture.

Kur un cik ilgi darbojas polise?

OCTA polise darbojas ne vien Latvijā, bet arī citās Eiropas Ekonomiskās Zonas valstīs, Šveicē, un iegādājoties Zaļo karti, arī Krievijā, Balkānu valstīs, Ukrainā un daudz kur citur. Plašāku un konkrētāku informāciju par aktīvajām zonām, kurās darbojas polise, var uzzināt pie sava apdrošinātāja, respektīvi pie kompānijas, kurās iegādājies polisi. Polisei ir arī vairāki derīguma termiņi – 3, 6, 9 un 12 mēneši. Braukājot ar auto Latvijā, polisei nav obligāti jābūt līdzi, taču līdz ko esat pametis mūsu valsts robežas, tai obligāti ir jāatrodas līdzi taustāmā veidā.

Atlaides

Lai arī automašīna un viss, kas ar to saistīts ir samērā dārgs prieks, apdrošinātāji noteikti vēlēsies rast kompromisu ar savu klientu, tādēļ tiek piedāvātas dažādas atlaides, kas spēkā ir ne vien tiem, kas nolēmuši polisi iegādāties internetā, bet arī invalīdiem, lauksaimniekiem, kooperatīvo sabiedrību īpašniekiem un citiem. Lai uzzinātu konkrēti kādas atlaides un atvieglojumi tiek piedāvāti Jūsu OCTA polises cenai, lūdzam sazināties ar apdrošinātāju individuāli, lai izvairītos no liekām neērtībām.

OCTA līgumu veidi

OCTA polise nav tikai viena vienīgā. Tai ir vairāki veidi:

  • Standartlīgums – standartlīguma apdrošināšanas termiņi ir 3, 6, 9 vai 12 mēneši;
  • Robežapdrošināšanas līgums – apdrošināšanas termiņi no viena mēneša līdz vienam gadam;
  • Zaļā karte – apdrošināšanas termiņi ir 15 dienas, vai arī laika posms no 1 mēneša līdz 1 gadam.

Šie līgumi atšķiras ar dažādā niansēm, piemērām, Zaļā karte tiek noslēgta attiecībā uz transportlīdzekli, kurš piedalās ceļu satiksmē valstī, kurā darbojas Zaļās kartes. Vai piemēram Robežapdrošināšanas līgums tiek attiecināts uz transportlīdzekli, kas reģistrēts valsti, kas nav EEZ valsts un šķērso Latvijas robežu, kas vienlaikus ir EEZ ārēja robeža, ja tās vadītājs nevar uzrādīt Latvijas teritorijā spēkā esošu OCTA līgumu.

Kas jādara pēc ceļu satiksmes negadījuma?

Lai saņemtu atlīdzību, pirmkārt jau ir nepieciešama derīga OCTA polise. Ar to jādodas pie apdrošinātāja un jāuzrāda vēl daži dokumenti, piemēram, pase, vai autovadītāja apliecība, tehniskā pase, zīmogs, gadījumam, ja īpašnieks ir juridiska persona, viens eksemplārs no saskaņotā paziņojuma, ja tās ir noformēts, kā arī, ja ir bijusi iesaistīta policija, tad vainīgās automašīnas reģistrācijas numurs vai arī OCTA polise. Apdrošināšanas firma izskatīs visus dokumentus un lietas apstākļus un paziņos savu lēmumu, par atlīdzības apmēru. Atlīdzību ierasts izmaksā 1 – 2 nedēļu laikā. Izmaksas termiņš atkarīgs no apdrošinātāja.

Joomla templates by Joomlashine